Turuncu Renk: Turuncunun Özellikleri, Anlamları ve İnsan Üzerindeki Etkileri


Turuncu Nedir? Kırmızı ile sarı rengin eşit oranlarda karıştırılmasıyla elde edilen bir ara renk olan Turuncu, aynı zamanda sıcak renkler grubuna girer. Kırmızı ve sarının karışımdaki oranını değiştirerek turuncunun farklı tonlarını elde edebiliriz.

HTML turuncu renk kodu = #FF9900

Turuncu dışa dönük, heyecan ve mutluluk verici, dinamik, dikkat çekici, çarpıcı ve iç açıcı bir renktir. Sıcak renklerin genel karakteri olan kişiye canlılık ve neşe vermesi, kırmızıdan sonraki en sıcak renk olan turuncu için de geçerlidir. Turuncu aynı zamanda gösterişin ve şatafatın rengidir, fakat kırmızı kadar rahatsız edici olmadığından daha rahat kullanılabilir.

Turuncu rengi seven insanlar genellikle dışa dönük, hareketli, neşeli ve sosyal ilişkileri kuvvetlidir. Bununla birlikte, bazen de gösterişe yatkınlık, sürekli haklı olma ve üstün gelme isteği görülebilir.

Turuncu rengin etkileri nelerdir?Turuncu renk, kendisini oluşturan iki sıcak rengin yani kırmızı ve sarı rengin de etkisiyle metabolizmayı hızlandırıcı etkilere sahiptir. Canlılık, cesaret ve güven verir. Zihni harekete geçirir. Pankreas, böbrek, dalak sorunları, karaciğer hastalıkları ve mide ülserine karşı faydalı olduğu söylenen turuncu, romatizma şikayetlerini azaltmaya yardımcı olabilir. Metabolizmayı hızlandırıcı etkileri ile süt üretimine katkısı olabileceği için emziren anneler için de faydası görülebilir. Tabii, turuncu renk için sağlıkla ilgili bu söylenenler dengeli ve yeterli beslenmek şartıyla geçerlidir. Yoksa, bir yandan tek tip beslenme ve hareketsiz yaşam alışkanlığını sürdürürken bir yandan da turuncular içinde yaşamakla metabolizmanızı hızlandırıp daha sağlıklı olmayı ve süt üretimini arttırmayı beklemek çok doğru olmasa gerek. Son olarak, hayatta herşeyin bir denge ve düzen içinde ve birbiriyle etkileşim halinde olduğu hatırlatmasını yaparak konuyu bağlayalım.

Tekrar renklere ve etkilerine dönecek olursak; turuncu renk, hakim renk olarak kullanıldığı ortamlara neşe ve canlılık verir. Bundan dolayı, çocuk odalarında, mutfakta ve yemek odasında kullanılabilir. Çalışırken dikkatinizi toplamanıza engel olabileceğinden dolayı çalışma odası, canlılık verici etkisinden dolayı dinlenme mekanları ve yatak odası gibi yerlerde kullanımının çok uygun olduğunu söyleyemeyiz ancak illede kullanmak istiyorsanız bu tür mekanlarda farklı renklerle kombine edip olumsuz yönlerini bastırarak kullanabilirsiniz.