Soğuk Renk Nedir? Soğuk Renkler Nelerdir? Etkileri ve özellikleri


Soğuk Renk Nedir? Renkler, şiddetlerine ve insanlar üzerinde oluşturdukları ruhsal etkilerine göre sıcak ve soğuk renkler olarak ikiye ayrılırlar. İnsana soğukluğu ve serinliği hatırlatan renkler pastel renkler ya da soğuk renkler olarak adlandırılır. Mavinin açık tonları özellikle “buz mavisi” buna güzel bir örnektir.

Soğuk Renkler Nelerdir? Soğukluğu hatırlatıcı etkilerinden dolayı mavi, yeşil ve mor renkler soğuk renklerdir. Bu renklerin, buz mavisi, gök mavisi, leylak gibi farklı tonları da soğuk renk gurubundandır. Sıcak ortamlarda kullanılırsa ortam sıcaklığının bunaltıcı etkisini azaltmaya yardımcı olur. Soğuk ortamlarda ise ortamın daha da soğuk algılanmasına neden olabileceği için buna dikkat edilmelidir.

Sıcak renklerin hakim olduğu mekanlar olduğundan daha dar algılanırken, soğuk renklerin hâkim olduğu mekânlar ise sıcak renklerin neden olduğu algının tersine olduklarından daha geniş ve ferah gözükür. Mekanda kullanılan renk açıldıkça bu genişlik algısı da artar. Bu nedenle, bir mekânı en geniş gösteren renk beyaz renktir. Eğer evinizde ya da işyerinizde dar mekanlardan şikayetçiyseniz duvarlarda, mobilyelarda ve diğer eşyalarda beyaz rengi ya da ona yakın açık renkler kullanmayı deneyin.

Soğuk renkler hangileridir?İnsan üzerindeki başlıca etkileri sakinlik, rahatlık ve hüzündür. Özellikle ilk zamanlarda sakinlik ve rahatlık vermekle birlikte zamanla bu sakinlik hüzne dönüşebilir. Bu nedenle, çalışma ya da yaşam ortamlarında sadece soğuk renklerin kullanılması zamanla olumsuz etkilere neden olabilir. Ancak, sıcak ve soğuk renklerin doğru ve dengeli kullanılması halinde her iki renk grubunun da olumlu etkileri arttırılmış, olumsuz etkilerinden ise uzak durulmuş olur.

Belli aralıklarla mekân değiştirmek de renklerin ve mekânın insan üzerindeki olumsuz etkilerini gidermekte faydalıdır. Eğer kendinizi çok bitkin ya da mutsuz hissediyorsanız renk seçiminizi ve kullandığınız mekânları gözden geçirmenizde fayda var. Eskilerin de söylediği gibi “Tebdili mekânda ferahlık vardır.”

Fotoğrafçılıkta ve renkli resim çalışmalarında sıcak ve soğuk renk uyumuna dikkat edilir. Böylece fotoğraf ya da resim tek düzelikten kurtulur ve etki artar.