Siyah renk: Siyahın anlamı ve etkileri – Renklerin Dili


Siyah Nedir? Siyah bir renk olarak bilinir ama aslında siyah renk yoktur. Siyah (ya da kara), bir renk değil renksizliktir.

Bundan dolayı doğada siyah renk bulunmaz, fakat ışığı emen ve yok eden yerler siyah olarak algılanır. Bu bilgiyi verdikten sonra şunu da belirtelim ki, biz burada, bilinen şekliyle yani siyah renk olarak ifade edeceğiz.

Işığı emen ve yok eden siyah, hüznü, yalnızlığı, sıkıntıları ve endişeleri hatırlatarak karamsarlığı arttıcı etkiler gösterebilir. Kimi toplumlarda ölümü çağrıştırdığı için siyah, genellikle matemin rengi olarak bilinir. Bu nedenle batı toplumlarında cenazelerde siyah renk hakimdir. Japonlar ise matem rengi olarak bütün renkleri emen siyah rengin yerine, içinde bütün renkleri barındıran beyaz rengi tercih ederler. Siyah, yaygın olarak kötülüğün de sembolüdür.

Siyah renk: Siyahın, anlamı etkileri ve özellikleriSiyah renk aynı zamanda, gücü, soyluluğu, ağırbaşlılığı, hırsı ve tutkuyu ifade eder. Gücü ve soyluluğu çağrıştırdığı için makam araçlarında en çok kullanılan renktir. Siyah renk, hakim olduğu ortamlara gizem katar. Karamsarlığı arttırabileceğinden özellikle çocuk odalarında kullanılmamalıdır.

Dikkatin dağılmasına engel olarak konsantrasyonu arttırmaya yardımcı olabilir. Kolay dikkati dağılan kişiler çalışmak için daha karanlık ortamları tercih edebilirler ama sürekli karanlık ve siyah ortamda kalmanın da olumsuz etkileri olabileceği için bunu alışkanlık haline getirmemek daha yararlı olabilir.

Siyah rengi seven insanlar genellikle özgüveni yüksek, azimli ve kararlı kimselerdir. Kendi kararlarını kendileri vermek isterler. Bu özellikleri ile iş hayatında başarılı olabilirler, fakat inatçılık ve aşırı hırs gibi olumsuzlukları dengelemeleri gerekir. Ayrıca, siyah giyen insanların ruhsal sorunlarının daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Fakat buradan, her siyah giyenin ruhsal sorunu olduğu anlamı çıkmamalı. Nasıl ki, bütün eşyaları ve odası Pembe renk olan bir çocukta özgüven eksikliği artabileceği gibi Siyah renk ile uzun süre ve yoğun olarak yaşamak, özellikle çocuklarda, inatçılığa ve depresyona ya da karamsarlığa neden olabilir.

Siyah renk, kendine güveni ve konsantrasyonu arttırıcı etkilerinin yanında inatçılığa ve aşırı hırsa neden olabilen bir renk olduğundan sürekli kullanmak yerine hayatımızda doğru ve dengeli bir şekilde kullanmak daha isabetli olacaktır. Aslına bakılırsa, renklerin kullanımındaki ihtiyaç odaklı tercihler ve denge her renk için geçerlidir.