Sıcak ve Soğuk Renkler


Sıcak ve soğuk renkler: Renkler, şiddetlerine ve insanlar üzerinde oluşturdukları ruhsal etkilerine göre sıcak ve soğuk renkler olarak ikiye ayrılırlar. Bize ateşi ve sıcaklığı hatırlatan, canlı, dikkat çeken, insana enerji veren ve canlılık hissi uyandıran renkler sıcak renkler olarak adlandırılırken, insana soğukluğu ve serinliği hatırlatan renkler pastel renkler ya da soğuk renkler olarak adlandırılır. Pastel ya da soğuk renkler olarak gruplandırılan renkler insanda sakinlik hissi uyandırırken sıcak renkler keyif ve heyecan duygularını harekete geçirici etkilere sahiptir.

Sıcak ve soğuk renkler

Sıcak renklere güneşin sarısı iyi bir örnektir. Soğuk renkler için ise buzul denizlerinin suları ve özellikle de “buz mavisi” iyi bir örnek olarak verilebilir.

Sıcak renkler nelerdir? Kırmızı, sarı ve turuncu sıcak renklerin temelini oluşturur. Bu renklerin tonlarını da sıcak renkler grubuna dahil edebiliriz.

Soğuk renkler nelerdir? Mavi, yeşil ve mor ise soğuk renklerintemelini oluşturur. Yine bu renklerin tonlarını da soğuk renkler grubuna dahil edebiliriz.