Renk uyumu: Uyumlu renkler nelerdir? Tamamlayıcı renkler hangileridir?


Renk Uyumu Nedir? İç dekorasyon yaparken, web sitesi ya da bir sunum hazırlarken kullanılacak renklerin seçimi yapılırken, tercihler kadar kullanılan renklerin birbirleriyle uyumu da önemlidir. Çünkü her renk bir biriyle aynı uyumu göstermemekte ve bazen çok itici sonuçlar elde edilebilmektedir. Bir biriyle uyumlu ya da birbirini tamamlayan renklerin dengeli bir şekilde kullanılmasına renk uyumu adı verilir. Renk uyumunun ve dengesinin sağlandığı ortamlarda istenen etkinin elde edilmesi daha kolay olmaktadır.

Hangi renkler birbiriyle uyumludur?Bazen tek bir renk de tercih edilebilir. Ancak, tek renk kullanmak hem monotonluğa ve bazen de seçilen renge göre olumsuz etkilere neden olabilmektedir. Örneğin; buz mavisi ile kaplı bir işyerinde neşeli bir canlı bir ortam sağlamak zordur. Gerek monotonluktan kurtulmak ve gerekse tek bir rengin neden olduğu olumsuz etkilerden kurtulmak için 2 ya da daha fazla rengin birbiriyle uyum içerisinde kullanılması tercih edilebilir.

Renk uyumu için birbirine yakın renkler ile sıcaksoğuk renklerin ve zıt renklerin özelliklerine göre birbirleri ile belli bir denge içerisinde kullanılmaları esastır.

Yeşil-kırmızı, mavi-turuncu ya da mor-sarı gibi renkler birbirinin tamamlayıcısıdır ve bu renklerin birbiri ile birlikte kullanılması denge sağlar. Bu temel renklerin tonlarını da bunlara dahil ederek birbirini tamamlayan renklerin sayısını arttırabilirsiniz.

Sarı ve yeşil, mavi ve mor, kırmızı ve turuncu gibi renkler ise benzer renklerdir. Benzer renklerin birlikte kullanıldığı ortamlar daha dinlendiricidir.

Benzer ve tamamlayıcı renkleri renk çemberi üzerinde görebilirsiniz.